aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Jak chronić telefon przed wirusami? Jak zabezpieczyć smartfona przed hakerami?

cyber crime

Tematyka prywatności oraz zabezpieczania telefonów przed wirusami jest nieustannie poruszana podczas debat publicznych czy spotkań ze specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Niestety wiele osób nie wie, w jaki sposób można zabezpieczyć swój telefon oraz co robić, by uniknąć włamań na konta i do aplikacji, z których korzystamy na smartfonach. Dowiedz się, w jaki sposób możesz chronić swój telefon przed wirusami oraz dostępem przez podmioty nieuprawnione.

Co hakerzy mogą zrobić ze zhakowanym telefonem?

Co hakerzy mogą zrobić ze zhakowanym telefonem? Właściwie wszystko. Najczęściej poszukują haseł oraz PIN-ów do kont bankowych, ale czasem celem ataków mogą być również zdjęcia, wiadomości, a nawet dostęp do poczty, gdzie nierzadko można znaleźć faktury i umowy, o których obecności tam zapominamy.

Jeżeli na zhakowanym urządzeniu korzystamy z mediów społecznościowych, wirusy mogą rozsyłać do naszych znajomych oraz rodziny wiadomości z podejrzanymi linkami, które po kliknięciu, zainfekują również ich telefony. Często spotykanym ostatnio rodzajem oszustwa było proszenie za pośrednictwem social mediów o przesłanie pieniędzy przyjaciół osoby, której telefon zhakowano.

Czego unikać podczas korzystania z telefonu?

Wystrzegajmy się korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Najbezpieczniej wykupić sobie nieco większy pakiet danych mobilnych i poza domem korzystać wyłącznie z nich. Jeżeli zmuszeni jesteśmy skorzystać z takiej sieci, z pewnością nie róbmy tego po to, by logować się aplikacji bankowych. Drastycznie zmniejszy to poziom bezpieczeństwa naszych pieniędzy.

Oprócz tego pod żadnym pozorem nie wolno pobierać aplikacji z niepewnych stron – najlepiej korzystać wyłącznie z miejsc takich jak Sklep Google Play, Microsoft Store czy App Store. Tam aplikacje są weryfikowane, a te, które zostały źle napisane lub zawierają wirusy, są natychmiast usuwane.

Sprawdzajmy również uprawnienia poszczególnych aplikacji, a jeżeli te wydają się nieproporcjonalnie szerokie w stosunku do oferowanych funkcji, być może lepiej będzie poszukać czegoś innego. W Internecie unikajmy klikania w podejrzanie wyglądające linki — długie, z dużą ilością cyfr i liter, które nie sugerują, czego może dotyczyć zawartość strony.  Nie pobierajmy też załączników, o których zawartości nic nie wiemy, nawet jeżeli wysyła je jeden z naszych bliskich. W miejscach publicznych czy nawet na imprezach wśród szerszego grona znajomych nigdy nie pozostawiajmy telefonu bez nadzoru.

Jak zabezpieczyć telefon przed wirusami?

Podstawową rzeczą, która pozwala zabezpieczyć telefon, jest dobry antywirus. Instalujemy je na swoich komputerach, ale często zapominamy o tym, że powinny być obecne również w telefonach, z których korzystamy w bardzo podobny sposób. Warto też regularnie wykonywać aktualizację oprogramowań w telefonie, ponieważ częściowo odpowiadają one za ochronę telefonu przed złośliwymi oprogramowaniami.

Przed bezpośrednim dostępem do telefonu osób niepożądanych możemy zabezpieczyć go hasłem w postaci kilkucyfrowego PIN-u lub czytnika linii papilarnych, w które wyposażona jest obecnie większość telefonów. Dzięki temu, jeżeli zgubimy telefon lub ktoś go ukradnie, będzie miał utrudniony dostęp do jego zawartości. Oprócz tego możemy zainstalować w telefonie aplikacje, które pomogą zlokalizować go w razie kradzieży przez Google lub iCloud, a nawet usunąć z niego niektóre pliki w sposób zdalny.

Jakie mogą być oznaki zainfekowania telefonu wirusami?

Wśród podstawowych oznak tego, że telefon mógł zostać zhakowany, wymienić można przyspieszone nagrzewanie się, powolne działanie czy pojawienie się aplikacji, których nie instalowaliśmy. Oprócz tego często zdarza się, że zużycie danych mobilnych znacznie wzrasta, telefon „żyje własnym życiem”, a osoby z listy kontaktów w aplikacjach otrzymują niewysłane przez nas wiadomości. Także przypadkowe włączanie i wyłączanie się telefonu oraz zwiększona częstotliwość jego zacinania, się może być objawem zainfekowania wirusem.

Zdarza się jednak, że takie symptomy są związane z zainstalowaniem na smartfonie nieprawidłowo skonstruowanej aplikacji, zbyt dużej ilości przechowywanych plików w stosunku do dostępnej pamięci oraz nadmiernie intensywnym i długotrwałym korzystaniem z telefonu w niesprzyjających warunkach.

Co robić, gdy podejrzewamy, że telefon został zhakowany?

Przeważnie w sytuacji, w której podejrzewamy zainfekowanie telefonu wirusem, zaleca się przywrócenie go do ustawień fabrycznych. Niestety najczęściej wówczas wykonujemy kopię danych, których nie chcemy stracić, co skutkuje wykonaniem kopii złośliwej aplikacji.

Kiedy chcemy pozbyć się wirusa, najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu telefonów na konsultacje. Doświadczeni serwisanci doradzą również, jak korzystać ze smartfonu, by uniknąć na przyszłość jego zainfekowania. Zdecydowanie łatwiej, niż pozbyć się wirusów jest zapobiegać ich przedostawaniu się do pamięci telefonu. Zachowajmy zatem czujność i dbajmy o nasze urządzenia mobilne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Skuteczne odzyskiwanie danych z telefonów