aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Jak samemu zdiagnozować problemy w telefonie?

zablokowany smartfon telefon - naprawa elektroniki

Nasz telefon uległ awarii ! Może to zdarzyć się każdemu, nawet osobie która bardzo sumiennie podchodzi do prawidłowego użytkowania smartfona.

Jak zadbać o nasze mini komputery – narzędzie pracy? Pisaliśmy już o tym w innym artykule. Dziś pytanie brzmi – Jak samemu zdiagnozować usterkę w telefonie?. Usterek może być sporo, wszystko zależy oczywiście od uszkodzeń. Możemy je podzielić na uszkodzenia mechaniczne, elektroniczne lub softowe.

Postaramy się zachęcić was do postawienia diagnozy, żeby przyśpieszyć naprawę naszego telefonu, tableta lub laptopa.

Niezwykle ważne jest obserwować w jakich okolicznościach doszło do usterki. Dzieje się to podczas normalnego użytkowania, podczas instalacji aktualizacji, przy wymianie modułów typu bateria, złącze ładowania, głośników lub przy kontakcie telefonu z cieczą np. gdy zmokliśmy na deszczu.

Niezwykle trudno nam w to uwierzyć, że nasz sprzęt jeszcze do wczoraj pracował wzorowo i nagle odmówił posłuszeństwa. Proszę jednak pamiętać, że każdy sprzęt elektroniczny posiada czasem losowe błędy oprogramowania, wady fabryczne i zwarcia. Zdarza się, że występują one również w nowych urządzeniach nawet w sklepie gsm.

Sprawdzenie czy konieczna jest wymiana ekranu

Pęknięcie ekranu telefonu powoduje wiele problemów z jego obsługą, a także sprawia, że staje się on bardziej podatny na zawilgocenie. Jak sprawdzić, czy uszkodzeniu uległa szybka wyświetlacza, czy cały wyświetlacz?

Każdy model telefonu ma inną budowę ekranu. Jeśli zauważyłeś po upadku, że funkcje dotykowe działają prawidłowo a wyświetlacz nie ma plam – jak najszybciej skopiuj swoje kontakty i zdjęcia na komputer lub inny telefon przy pomocy odpowiedniej aplikacji.

Jeśli nie widzisz plam i pasów – taki ekran uda się uratować jeśli niezwłocznie pojawisz się w serwisie gsm. Funkcje dotykowe możesz również sprawdzić odpowiednim kodem serwisowym lub przeciągając ikonki po całym ekranie. Są to kody dla Samsunga *#0*# i *#*#7378423#*#* dla Sony.

Przy pomocy tych kodów wejdziesz w tryb testowy i sprawdzisz również pozostałe funkcje telefonu jak głośniki, wibracje, GPS, czujnik zbliżeniowy, żyroskop i aparaty. Nie obawiaj się ich używać – są całkowicie bezpieczne i nawet jak popełnisz błąd nie uszkodzisz niczego. Pamiętaj służą tylko do testów – nie zmieniają nic w telefonie, nie kasują danych i zawsze możesz je włączyć i wyłączyć przyciskiem power.

Wymiana całego ekranu jest konieczna jeśli nie widzimy żadnego obrazu ale słychać dźwięki smsów, alarmu lub połączeń przychodzących. Nie jest to jednał złota reguła. Bywa, że telefony mają uszkodzone ekrany po kontakcie z cieczą lub zwarciu układów na płycie głównej – którą nazywamy sercem telefonu.

Diagnostyka niewłączającego się telefonu

Niewłączający się telefon to najgorszy z możliwych znaków. Jeżeli zawodzą standardowe metody, takie jak:

  • Ponowny reset telefonu z wykorzystaniem kombinacji przycisków bocznych,
  • Podłączenie na dłuższy czas do sprawnej- sprawdzonej ładowarki,
  • Wymianą baterii jeśli jest to możliwe,
  • Przywrócenie do ustawień fabrycznych również przy użyciu przycisków lub oprogramowania danego producenta

Przyczyną awarii naszego urządzenia w taki sposób, że nie możemy go uruchomić może być:

  1. Problem z układem zasilania lub uszkodzony przycisk power – którym uruchamiamy telefon. Bardzo często ulega on awarii w wyniku kontaktu telefonu nawet z wilgocią.
  1. Zwarcie na płycie głównej lub nieprawidłowe napięcie baterii.

Jeśli masz zdolności manualne i jesteś pewny, że nie uszkodzisz podzespołów możesz to zdiagnozować sprawdzając miernikiem napięcie na baterii. Po jej wymianie telefon powinien wrócić do normalnej pracy. Jej wartości opisane są na baterii.

Niestety zwarcie na płycie głównej polecamy zostawić fachowcom z serwisu gsm.

  1. Problem z układem ładowania.

W przypadku kiedy problem jest z gniazdem ładowania pojawią się na ekranie symbole z kropelką lub rysunkiem pioruna. Jeśli twój ekran po dłuższym ładowaniu jest czarny – widocznie wartość baterii spadła poniżej 1 procenta. Nie dochodzi do niej prąd.

Do tej diagnozy używamy prostego miernika usb dostępnego w sklepach gsm i hurtowniach. Wkładamy go do gniazda usb naszej ładowarki (sprawdzamy ją przy okazji ) i następnie po podłączeniu kabla usb monitorujemy wartości prądu.

Koszt takiego miernika jest niewielki – około 40 zł ale dzięki niemu masz pewność jaka wartość prądu trafia do baterii.

Prawidłowa praca to 5V i natężenie przepływu powyżej 0,5 Ampera. Oczywiście w nowszych smartfonach będą to większe wartości z uwagi na szybkie ładowarki i tak zwane szybkie ładowanie.

  1. Uszkodzona pamięć lub procesor.

Taka usterka telefonu zdarza się dość często – niestety tylko specjalistyczne narzędzia i kamera termowizyjna potrafi określić tego rodzaju uszkodzenie. Wykorzystuje się wówczas schematy układów elektronicznych i mikroskop wysokiej klasy.

  1. Problem z oprogramowaniem.

Niektórzy użytkownicy przy pomocy opisów od producenta próbują wgrywać oprogramowanie systemowe. Jeśli nigdy tego nie robiłeś również polecamy zlecić do specjalistom z serwisu gsm.