aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie

bateria w telefonie samsung

Popularność i powszechność stosowania smartfonów oraz oczekiwania Klientów wymuszają na producentach ciągły rozwój i stosowanie najnowszych technologii w produkowanych smartfonach. Nic dziwnego, że smartfony z powodzeniem zastępują notebooki, a w niektóre parametry smartfonów zdecydowanie przewyższają parametry komputerów i notebooków. Jednak większe możliwości wiążą się z większym poborem energii. Ale mimo starań producentów rynek baterii do smartfonów nie rozwija się tak samo szybko. W efekcie głównym zmartwieniem użytkowników smartfonów jest deficyt energii. Konieczność częstego ładowania i wyśrubowane warunki pracy baterii znacznie skracają żywotność baterii. Poza właściwą eksploatacją istnieją też inne, czasem bardzo proste, sposoby na zmniejszenie poboru energii i wydłużenie życia baterii.

Trochę informacji o bateriach do smartfonów

Najpopularniejszymi obecnie akumulatorami stosowanymi w smartfonach są akumulatory litowo-jonowe (Li-ion). W stosunku do akumulatorów poprzedniej generacji (niklowo-wodorowych Ni-MH, czy niklowo-kadmowych Ni-Cd) umożliwiają one zmagazynowanie w akumulatorze o tej samej wadze i wymiarach dwukrotnie więcej energii. Nie są też obciążone efektem pamięci, który polega na pozornym obniżeniu pojemności akumulatora przy ładowaniu nie do końca rozładowanego akumulatora.

Jedną z głównych zalet akumulatorów Li-ion jest to, że powinny być one ładowane często i jak najszybciej po rozładowaniu. Nie wymagają też wstępnego formowania, a prawidłowa eksploatacja baterii zapewnia jej długą żywotność, bez utraty pojemności. Producenci gwarantują nawet 1000-2000 cykli ładowania bez utraty pojemności. Warto jednak pamiętać, że każde, nawet najkrótsze podłączenie do ładowarki to jeden cykl.

Akumulatory Li-ion źle znoszą przegrzewanie oraz nadmierne rozładowanie lub przeładowanie. Te czynniki mają ogromny wpływ na starzenie się akumulatora i utratę pojemności. Dlatego większość producentów zaleca, aby rozpoczynać ładowanie akumulatora przy 15-20%, a kończyć przy 95-98% stanu naładowania. Optymalna temperatura pracy baterii to zakres od 5 do 25°C. W wyższych temperaturach bateria przegrzewa się, a niższe temperatury, zwłaszcza ujemne, powodują znacznie szybsze rozładowanie baterii.

Ładowanie baterii w smartfonie i prawidłowa eksploatacja baterii

Podstawą prawidłowej eksploatacji akumulatora jest odpowiednie ładowanie. Właściwe parametry ładowania zapewni jedynie ładowarka dostarczona w komplecie ze smartfonem. Źle dobrana ładowarka powoduje szybsze starzenie akumulatora spowodowane przegrzaniem w wyniku zbyt wysokiego napięcia lub prądu ładowania.

Coraz więcej smartfonów dysponuje opcją szybkiego ładowania, które wydatnie skraca czas tej operacji. Jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba szybko naładować baterię można skorzystać z tej możliwości. Należy jednak pamiętać, że szybkie ładowanie oznacza większy prąd ładowania, a co za tym idzie przegrzewanie baterii. Stałe korzystanie z szybkiego ładowania wpływa negatywnie na żywotność baterii.

Niekorzystnie na żywotność baterii wpływa też używanie smartfona w trakcie ładowania baterii. Szczególnie dotyczy to gier, które w połączeniu z ładowaniem powodują wyraźnie odczuwalne przegrzewanie baterii.

Zbyt duże zużycie baterii przez wyświetlacz

Najnowsze smartfony oferują znacznie lepsze parametry techniczne niż notebooki, czy komputery stacjonarne. Dotyczy to szczególnie wyświetlaczy, które często dorównują swymi parametrami wysokiej klasy telewizorom. Technologia OLED, rozdzielczość 4K, czy odświeżanie 90Hz, to tylko niektóre z nich. Na ogół nie wspomina się przy tym o znacznie wyższym zużyciu energii. A jeśli jeszcze dołożymy do tego gry, kilkukrotnie ładowanie baterii w ciągu jednego dnia murowane.

Grafika daje wielkie pole do oszczędzania energii, a przez to wydłużenie życia baterii w naszym smartfonie. Full HD to wystarczająca rozdzielczość ekranu, podobnie jak niższe częstotliwości odświeżania. A pobór energii istotnie się obniża. Warto też zmniejszyć jasność i kontrast ekranu, przy czym można tu skorzystać z trybu adaptacyjnego, który automatycznie dopasowuje te parametry w zależności od oświetlenia zewnętrznego. Wskazane jest też wybranie stonowanego i ciemniejszego tła ekranu. Koniecznie należy zrezygnować z animowanego tła, wygaszaczy ekranu, itp.
Warto również w ustawieniach telefonu wybrać minimalny czas wygaszania ekranu i czas przejścia w tryb czuwania.

W przypadku multimediów można też zmniejszyć zużycie baterii obniżając poziom dźwięku, rezygnując z wibracji i dźwięków wydawanych przez klawiaturę.

Co jeszcze możemy wyłączyć aby oszczędzać baterię w telefonie?

Każdy smartfon dysponuje, co najmniej kilkoma modułami łączności bezprzewodowej, jak Wi-Fi, bluetooth, GPS, czy podczerwień. Rzadko kiedy korzystamy z nich przez cały czas. W celu oszczędzania baterii należy pamiętać, aby włączać je wtedy, gdy naprawdę są nam potrzebne i wyłączać, kiedy są już zbędne. Włączony moduł GPS, nawet jeśli tego nie potrzebujemy, stale komunikuje się z satelitami, aby ustalić aktualną pozycję smartfona, a moduł bluetooth poszukuje innych urządzeń bluetooth znajdujących się w pobliżu. Każdy włączony niepotrzebnie moduł to zbędne zużycie energii.

Moduł Wi-Fi stanowi wyjątek, bo korzystanie z tego rodzaju łączności zużywa mniej energii niż transmisja danych komórkowych i w odróżnieniu od niej jest tańsze i pozbawione limitów przesyłanych danych.

Smartfon nigdy nie odpoczywa

Nawet jeśli nie korzystamy w danym momencie ze smartfona nie oznacza to bezczynności tego urządzenia. Smartfon nigdy nie odpoczywa. Można co najwyżej mówić o przejściu w tryb czuwania. Smartfon w trybie czuwania cały czas pracuje, chociaż na ogół w znacznie ograniczonym zakresie.

System operacyjny wykorzystuje wiele procesów pracujących w tle, czyli w sposób niewidoczny dla użytkownika smartfona. Procesy systemowe są odpowiedzialne m.in za kontrolę stanu naładowania baterii, oczekiwania na działanie użytkownika, utrzymanie łączności z bazowymi stacjami przekaźnikowymi BTS, procesy odpowiedzialne za obsługę połączeń i wiadomości przychodzących, itp. i działają bez przerwy, także w stanie czuwania.

Są jednak usługi i programy działające w tle, z których z pewnością można zrezygnować. Wszelkie widgety, wygaszacze ekranu, usługa lokalizacji, synchronizacja danych, powiadomienia, czy popularny ostatnio Asystent Google oraz uruchomione i nie zakończone aplikacje niepotrzebnie nadwyrężają baterię. Ograniczenie ich liczby, czy rozsądne używanie ich w miarę potrzeby także wpływa w istotny sposób na czas pracy baterii bez konieczności jej ładowania, a co za tym idzie wydłuża jej żywotność.

Ponieważ wiele aplikacji uruchamia dodatkowe procesy systemowe, które nie zawsze kończą się wraz z zamknięciem aplikacji i trochę ryzykowne może okazać się ich zamykanie przez użytkownika dobrze jest co jakiś czas wyłączyć smartfon i ponownie go uruchomić.

Jeżeli masz problemy z baterią w swoim smartfonie to koniecznie odwiedź nasz serwis telefonów – ocenimy stopień zużycia baterii i doradzimy jak dbać o baterię.