aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Smartfon z dobrym aparatem. Jaki telefon do zdjęć?

zdjecie wykonane telefonem

Aparat w smartfonie nie zastąpi dobrej lustrzanki, ale jego bezsprzeczną zaletą jest to, że zawsze jest pod ręką. Producenci telefonów komórkowych robią wszystko, aby możliwości aparatów w ich smartfonach były coraz większe, a jakość zdjęć i filmów była coraz lepsza. I rzeczywiście większość smartfonów oferuje aparaty o parametrach porównywalnych lub nawet lepszych od popularnych kompaktowych aparatów fotograficznych, chociaż dla fotoamatora te różnice są w zasadzie niedostrzegalne. Kolejną zaletą aparatu w smartfonie jest łatwość przesyłania wykonanych zdjęć na portale społecznościowe lub za pośrednictwem komunikatorów i MMS’ów, gdzie wysoka rozdzielczość i jakość zdjęć nie jest tak istotna. Równie łatwe jest też przechowywanie i magazynowanie zdjęć w chmurze. Smartfon z dobrym aparatem to wciąż spory wydatek, zobaczmy jednak na co zwrócić uwagę wybierając telefon do zdjęć.

Dobry aparat – co to znaczy?

Chociaż to wielokrotnie powtarzany banał, najlepszy aparat to ten, który w danym momencie mamy przy sobie. Bo cóż z tego, że mamy super aparat fotograficzny, tyle, że akurat nie wzięliśmy go ze sobą. Ze smartfonem większość z nas nie rozstaje się prawie nigdy, a tym samym w każdym momencie może wykorzystać jego aparat do wykonania zdjęcia.

Dobry aparat powinna cechować przede wszystkim szybkość i niezawodność działania oraz wysoka jakość zdjęć wykonywanych w każdych warunkach. Aparat powinien zapewnić płynność nagrywanych filmów, zwłaszcza tych nagrywanych w coraz popularniejszym formacie 4K. Powinien też być prosty w obsłudze oraz odporny na uszkodzenia, zabrudzenia, zarysowania układu optycznego.

Co decyduje o tym, czy aparat jest dobry?

Smartfon to urządzenie oferujące wiele różnorodnych funkcji i możliwości ich wykorzystania, aparat jest zaledwie jedną z nich. Nie dla każdego ta funkcja jest najbardziej istotna. Czasem zafascynowani wyglądem lub nowymi funkcjami smartfona zupełnie zapominamy o aparacie. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nasz smartfon zapewniał odpowiedniej jakości zdjęcia warto wybrać urządzenie z dobrym aparatem. Na jakie parametry aparatu należy zwrócić uwagę wybierając smartfon?

Matryca

Wbrew utartemu poglądowi liczba pikseli matrycy nie jest wcale istotnym parametrem dobrego aparatu. Bardziej istotna jest wielkość pojedynczego piksela, bo to oznacza lepsze naświetlenie matrycy i mniej szumów na zdjęciu, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu. Matryca o wielkości ok. 12 Mpix to optymalne rozwiązanie nawet dla najlepszych aparatów.

Obiektyw

Wiele aparatów oferuje 3 lub 4 obiektywy, w tym szerokokątny, makro do zdjęć z małej odległości, teleobiektyw z zoomem optycznym. W zasadzie nie mają one większego wpływu na jakość zdjęć, natomiast bardzo ułatwiają wybór odpowiedniej scenerii umożliwiając szerszą perspektywę np. dla krajobrazów lub zdjęć grupowych, wykonywanie ostrych zdjęć z niewielkiej odległości (nawet z 5 cm), czy wykonywanie zdjęć oddalonym obiektom bez konieczności podchodzenia do nich. Znacznie ważniejsza jest jasność samego obiektywu, która umożliwia np. fotografowanie w nocy i sprawny układ pomiaru ostrości.

Stabilizacja obrazu

Większość aparatów oferuje optyczną (OIS) i elektroniczną (EIS) stabilizację obrazu. Ta pierwsza sprawia, że zdjęcia wykonywane „z ręki” nawet przy gorszym oświetleniu wymagającym dłuższego czasu naświetlania nie są „poruszone”. Z kolei stabilizacja elektroniczna sprawia, że obraz nakręconego aparatem filmu nie drży.

Obudowa

Jakość i wytrzymałość materiałów, z których zbudowany jest smartfon to bardzo istotny parametr. Odporna na uszkodzenia i zanieczyszczenia to gwarancja długiego użytkowania smartfona. W przypadku samego aparatu ważne jest, aby obiektywy były chronione odpornym na zarysowania, zabrudzenia i potłuczenie szkłem. Bardzo przydatny jest także fizyczny spust migawki umieszczony w obudowie smartfona.

Inne przydatne parametry i właściwości

Rosnąca popularność formatu 4K sprawia, że możliwość możliwość nagrywania filmów 4K to już w zasadzie konieczna właściwość dobrego aparatu. Najlepiej jeśli aparat oferuje nagrywanie z szybkością co najmniej 30 fps (klatek na sekundę) co gwarantuje płynność ruchu na filmie.

Bardzo często zdjęcia są wykonywane w pomieszczeniach lub w miejscach słabo oświetlonych. Wówczas istotne znaczenie dla jakości zdjęć ma właściwe doświetlenie. Lampa ksenonowa lub dioda LED to również istotny element dobrego aparatu. Aparat wyposażony w diodę świetnie sprawdzi się także jako latarka.

Innym ważnym parametrem, ale w zasadzie związanym ze smartfonem jest wielkość dostępnej pamięci oraz obsługa kart pamięci do zapisywania zdjęć i filmów.

Dla osób, które nie chcą lub nie potrafią zajmować się obróbką wykonanych zdjęć istotne znaczenie może odgrywać oprogramowanie aparatu umożliwiające wybór właściwego trybu fotografowania, np. tryb nocny, portret, itp.

Dla profesjonalistów i fanów fotografii istotna może być możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW umożliwiającym dalszą obróbkę zdjęć w profesjonalnych programach.

Polecane telefony z dobrym aparatem

Trudno o porównywanie rzeczy nieporównywalnych, zwłaszcza, że chodzi tylko o jedną funkcjonalność urządzenia, które oferuje ich całą masę. W smartfonach oferujących mnóstwo funkcji i kosztujących od kilkuset złotych do dobrych kilku tysięcy nie sposób stworzyć ranking uwzględniając tylko aparaty. To tak, jakby porównywać samochody różnych marek wyłącznie na podstawie silnika.

Z tego też powodu zestawienie obejmuje jedynie wybrane urządzenia popularnych producentów smartfonów, które oferują bardzo dobre aparaty fotograficzne bez podziału na przedziały cenowe i bez uwzględniania pozostałych funkcji smartfona. Jednocześnie wymienione smartfony pojawiają się w wielu rankingach m.in. popularnych portali zajmujących się sprzętem elektronicznym.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Podstawowy aparat posiada jasny obiektyw wyposażony w laserowy autofokus i matrycę 108 Mpix. Zdjęcia zapisuje z rozdzielczością 12 Mpix wykorzystując algorytm przekształcania 9 pikseli w jeden piksel obrazu, co zapewnia doskonałą ostrość zdjęć. Poza tym posiada dwa teleobiektywy z matrycami 10 Mpix, optycznym zoomem 3 i 10 krotnym oraz obiektyw ultra szerokokątny 120° z matrycą 12 Mpix. Aparat tylny zapewnia stabilizację optyczną i autofokus oraz umożliwia kręcenie filmów w rozdzielczości 8K/24fps oraz 4K/60fps. Przedni aparat wyposażony w matrycę 40 Mpix pozwala na filmowanie w trybie 4K/60fps. Specjalny algorytm zapewnia odszumianie zdjęć w trybie nocnym. Obudowa z metalu, pamięć wewnętrzna 128/256/512GB, nie posiada gniazda na kartę pamięci.

iPhone 12 Pro Max

To bardzo drogi smartfon, ale dla miłośników urządzeń z logo w formie „nadgryzionego jabłka” cena nie stanowi bariery.

W aparacie zastosowano nowe, większe matryce 12 Mpix o powiększonych pikselach. Jasny, siedmioelementowy, szerokokątny obiektyw zapewnia doskonałą ostrość i wierność detali. Pięcioelementowy obiektyw ultra szerokokątny zapewnia pole widzenia 120°, a sześcioelementowy teleobiektyw posiada 2,5-krotny zoom. Urządzenie oferuje bardzo szybką stabilizację obrazu OIS, przy czym obejmuje ona nie tylko obiektyw, ale również matrycę. Skaner LIDAR dokonuje błyskawicznego pomiaru głębi ostrości. Tryb nocny jest dostępny także dla obiektywów szeroko- i ultra szerokątnego. Aparat umożliwia zapisywanie zdjęć w formacie RAW. iPhone nagrywa filmy w standardzie Dolby Vision, z którego korzystają wytwórnie filmowe. Przedni aparat z matrycą 12 Mpix i stabilizacją OIS także umożliwia wykonywanie zdjęć nocnych i filmowanie w Dolby Vision. Obudowa z metalu i ceramiki, pamięć wewnętrzna 128/256/512GB, lampa błyskowa LED, nie posiada gniazda na kartę pamięci.

Redmi Note 10 Pro

Podstawowy aparat z obiektywem szerokokątnym posiada matrycę 108 Mpix, w którym podobnie jak u Samsunga zastosowano technologię binowania 9 w 1 uzyskując 9-krotną wrażliwość matrycy na światło w celu poprawienia ostrości wykonywanych zdjęć i umożliwienia wykonywania lepszych zdjęć w nocy. Dodatkowe obiektywy: ultra szerokokątny z matrycą 8 Mpix, telemakro z matrycą 5 Mpix umożliwiający ustawianie punktu ostrości dwa razy bliżej niż w większości aparatów oraz 2 Mpix sensor głębi obrazu. Przedni aparat wyposażono w matryce 16 Mpix. Pamięć wewnętrzna 64/128/256 GB. Wśród oferowanych funkcji autofokus, stabilizacja obrazu dla zdjęć i filmów, filmowanie w trybie 4K, lampa błyskowa LED, gniazdo na kartę pamięci.

Spośród innych modeli smartfonów warto jeszcze wymienić:

  • Xiaomi Mi 11 Ultra
  • Redmi Note 10S
  • Huawei P30 Pro
  • Huawei  Mate 40 Pro
  • Samsung Galaxy S21
  • iPhone SE 2020
  • Samsung Galaxy A52 5G
  • Samsung Galaxy A72

Jeżeli masz problemy z aparatem w swoim smartfonie to koniecznie odwiedź nasz serwis i skorzystaj z usługi wymiana aparatu w telefonie.