aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Spuchnięta bateria w telefonie – jaka jest przyczyna?

bateria w telefonie samsung

Bateria w telefonie, chociaż poprawniej byłoby używać określenia akumulator, to element smartfona, który przysparza nam najwięcej problemów. Podstawową bolączką jest ciągły deficyt energii, mimo ciągłego rozwoju w dziedzinie produkcji akumulatorów. Nowe technologie i materiały sprawiają, że akumulatory są coraz wydajniejsze, oferują coraz większe pojemności i większą żywotność. Jednak rynek elektroniczny bardzo szybko z tego korzysta rozbudowując smartfony i wyposażając je w kolejne funkcjonalności. W coraz szybszych, wyposażonych w najlepsze wyświetlacze i kolejne moduły elektroniczne smartfonach, w dodatku upakowanych w coraz cieńszych obudowach ciągle brakuje miejsca na baterię, a rośnie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich zasilania. Jeśli intensywnie korzystamy ze smartfona bardzo często musimy go ładować, zdarza się, że nawet kilka razy dziennie. W dodatku w większości współczesnych smartfonów bateria jest elementem niewymiennym, więc nie możemy korzystać jednocześnie z kilku baterii. Z upływem czasu bateria wystarcza na coraz krócej i ładujemy ją coraz częściej. Efekt końcowy to spuchnięta bateria i konieczność jej wymiany w punkcie serwisowym. Jaka jest tego przyczyna?

Podstawowa przyczyna spuchnięcia baterii

Podstawową przyczyną spuchnięcia baterii jest sama zasada jej działania. Jest to proces naturalny, który przebiega bardzo wolno, lecz nieuchronnie, ale prawidłowo użytkowany akumulator powinien wystarczyć na kilka lat. Jednak istnieje wiele przyczyn, które mogą wpływać na znaczne przyspieszenie tego procesu.

Działanie akumulatora wykorzystuje procesy elektrochemiczne, których zadaniem jest zgromadzenie jonów, czyli ładunków elektrycznych wokół elektrod w procesie ładowania oraz przepływ prądu, czyli strumienia elektronów w celu zneutralizowania różnicy potencjałów w procesie rozładowania akumulatora. Efektem ubocznym tych procesów jest osadzanie się na elektrodach różnych związków chemicznych lub powstawanie gazów (jony w stanie wolnym). Coraz grubsze elektrody lub nagromadzony gaz rozpierają od wewnątrz hermetyczną obudowę i powodują, że bateria puchnie. Warto nadmienić, że jest to zjawisko niebezpieczne, gdyż taka bateria może wybuchnąć i np. poparzyć Użytkownika smartfona.

Wady fabryczne przyczyną spuchnięcia baterii

Wady fabryczne częściej pojawiają się w tańszych zamiennikach baterii do smartfona, ale mogą zdarzyć się także w produktach markowych. Mimo postępów i rozwoju technologii nie wszystkie wady powstające w procesie produkcji są wykrywane. Większość baterii przechodzi mniej lub bardziej skomplikowane, ale standardowe testy w procesie produkcji. Zaledwie kilka procent z partii przechodzi gruntowne badania i na podstawie ich wyników cała partia jest dopuszczana do sprzedaży. Dlatego może się zdarzyć, że dopiero po pewnym czasie użytkowania wady takie mogą się ujawnić. Bateria, tak jak cały smartfon jest objęta gwarancją, więc w przypadku wady fabrycznej zostanie wymieniona. Jednak nie podlega gwarancji w przypadku, gdy uszkodzenie wynika z nieprawidłowego ładowania, stosowania niskiej jakości kabli, czy awarii oprogramowania.

Nieprawidłowości ładowania baterii najczęstszą przyczyną spuchnięcia baterii

Aby bateria długo spełniała swoją rolę dbać nie tylko o odpowiedni poziom jej naładowania, ale także na sposób w jaki ją ładujemy. Dzisiejsze baterie wytrzymują nawet kilka tysięcy ładowań bez utraty swoich właściwości, jednak są wrażliwe na przeładowanie i całkowite rozładowanie. Zalecany poziom naładowania baterii to zakres od 20% do 80-95%.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia akumulatora jest jego całkowite rozładowanie. Także korzystanie ze smartfona przy poziomie naładowania baterii poniżej 20% znacznie przyspiesza proces jej puchnięcia. Niekorzystne dla baterii jest także korzystanie ze smartfona w trakcie ładowania, głównie dlatego, że jednoczesne ładowanie i rozładowywanie baterii powoduje nadmierne jej nagrzewanie.

Przeładowanie baterii zdarza się znacznie rzadziej, głównie za sprawą kontrolera ładowania, który w momencie naładowania baterii odcina ją od ładowarki. Jednak w przypadku awarii układu i np. pozostawieniu smartfona podłączonego do ładowarki na całą noc spowoduje nie tylko przeładowanie, ale także niepotrzebne przegrzanie baterii.

W celu uniknięcia problemów związanych z niewłaściwym ładowaniem baterii najlepiej korzystać z ładowarki i przewodów dostarczonych przez producenta wraz ze smartfonem. Jeśli zachodzi nagła potrzeba skorzystania z innej ładowarki warto na początku ładowania kontrolować temperaturę smartfona i przy jej wzroście natychmiast odłączyć ładowarkę.

Powerbanki i szybkie ładowanie, a puchnięcie baterii

Coraz większą popularność zyskują w ostatnich latach powerbanki oraz możliwość szybkiego ładowania baterii. Niosą one ze sobą ryzyko przegrzania akumulatora w wyniku ładowania większym prądem, niż jest to zalecane przez producenta. Większy prąd ładowania, to także więcej ciepła wydzielanego w akumulatorze, szczególnie w początkowym etapie ładowania, gdy akumulator jest mocno rozładowany. Dlatego warto kontrolować temperaturę smartfona i jeśli odczuwalny jest wzrost jego temperatury zrezygnować ze stosowania tych udogodnień.

Odpowiednie użytkowanie smartfona to dłuższy żywot baterii

Dbałość o sprzęt i właściwe jego użytkowanie to gwarancja nie tylko na długie i satysfakcjonujące działanie smartfona, ale także wydłużenie życia baterii i odsunięcie w odległą przyszłość spuchnięcia baterii.

Upadek smartfona, nawet jeśli nie widać uszkodzeń nie oznacza, że uszkodzeniu nie uległ akumulator. Wystarczy niewielkie wewnętrzne pęknięcie lub rozszczelnienie obudowy baterii, aby w jej wnętrzu nastąpiły niekorzystne zmiany wynikające np. z procesów utleniania i prowadzące do puchnięcia baterii. Podobne skutki może też przynieść noszenie smartfona w zbyt ciasnej kieszeni lub walizce, albo na odwrót wrzucenie luzem niezabezpieczonego choćby osłonką telefonu do schowka w samochodzie, czy podręcznej torby.

Nawet niewielka porcja wilgoci, która przedostanie się do wnętrza smartfona wpływa niekorzystnie także i na baterię. I nie chodzi tu o utopienie smartfona, lecz o zwykłe zachlapanie lub zamoknięcie. Odrobina wody, w postaci pary, wewnątrz smartfona może powodować zwarcia lub uszkodzenia podzespołów powodując nagły, znaczący wzrost poboru energii, szkodliwy dla baterii.

Kolejnym istotnym czynnikiem stanowiącym jedną z głównych przyczyn spuchnięcia baterii są ekstremalne warunki temperaturowe. Pozostawienie na kilka godzin telefonu wystawionego na działanie słońca lub silnego mrozu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wewnątrz baterii.

Jeżeli masz problemy z baterią w swoim smartfonie to koniecznie odwiedź nasz serwis telefonów i skorzystaj z usługi wymiana baterii w telefonie.