aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Wymiana baterii w tablecie

Wymiana gniazda USB w tablecie Samsung Tab 4 - serwis MagicPhone

Twój tablet nie chce się ładować? Masz wrażenie, że czas pracy przy pełnym naładowaniu baterii jest zbyt krótki? A może zauważyłeś symptomy „puchnięcia” sprzętu? Zanim dojdziesz do wniosku, że konieczna jest wymiana baterii w tablecie, warto sprawdzić kilka komponentów pośredniczących w procesie ładowania. Dopiero wtedy uzyskasz pewność, iż to akumulatorek odmawia współpracy. Jak sprawdzić układ zasilania w tablecie? Czy wymiana baterii jest konieczna w każdym przypadku? Jak wymienić baterię? Sprawdźmy.

Przyczyny kłopotów z ładowaniem, na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na wymianę baterii, przyjrzyjmy się drodze, jaką pokonuje prąd elektryczny od sieci do omawianego akumulatora. Od czego zacząć?

 • Wadliwa ładowarka, przerwany rdzeń kabla;
 • Gniazdo ładowania;
 • Problem z elementami znajdującymi się wewnątrz urządzenia, czyli prawdopodobnie należy wymienić baterię.

Wadliwa ładowarka, przerwany rdzeń kabla

Poprawność funkcjonowania ładowarki najprościej jest zweryfikować w domowych warunkach, podłączając ją do innego urządzenia, o którym wiemy, iż ma takie samo zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Chodzi o oczywiście o wysokość napięcia oraz natężenia. Stosowna informacja znajduje się na obu urządzeniach najczęściej w postaci nalepki bądź nadruku.

Ważne jest także, by gniazdo do ładowania odpowiadało temu, które jest w tablecie. Przy okazji lustrujemy stan zewnętrznej powłoki kabla w celu znalezienia ewentualnych pęknięć izolacji, załamań itp.

Jeszcze lepiej, gdybyśmy mieli dodatkową ładowarkę, lecz to się raczej rzadko zdarza.

Podłączyliśmy inne urządzenie. Ładuje się? Tak? Przechodzimy dalej.

Gniazdo ładowania

Kolejnym częstym powodem braku zasilania jest gniazdo USB. Mimo swoje uniwersalności i dużej wygody eksploatacyjnej wejścia USB są bardzo podatne na uszkodzenia, a niechlubny prym w tej klasyfikacji wiodą gniazda Micro USB, które na szczęście odchodzą systematycznie do lamusa historii elektroniki.

Wystarczy delikatne wygięcie blaszek, by wystąpiły przerwy w łączności. Prawdopodobnie każdy z nas zna te manewry z poruszaniem kabelkiem w nadziei, że „zaskoczy”. Jednym słowem, jeśli w konkretnej pozycji tablet będzie się ładował, a po minimalnej zmianie kąta wpięcia kabla już nie, to sygnał, że najprawdopodobniej przyczyną awarii jest uszkodzone gniazdo USB.

Wymiana baterii w tablecie

Dodajmy, że powyższe informacje skierowane są do osób niezajmujących się na co dzień elektroniką, nieposiadających ani odpowiedniej wiedzy, ani specjalistycznego sprzętu do ustalenia przyczyny braku ładowania baterii. Profesjonaliści uczyniliby to znacznie szybciej, skuteczniej i sprawniej, i choćby z tego powodu warto korzystać z ich usług,

Ładowarka ładuje, gniazdo jest sprawne, przystępujemy do wymiany baterii w tablecie. Pamiętajmy, że jako podzespół eksploatacyjny jej żywotność jest ograniczona przez określoną liczbę ładowań.

Symptomy zużycia baterii

 • Skrócony czas między kolejnymi ładowaniami;
 • Widoczne spowolnienie działania aplikacji;
 • Nieoczekiwane wyłączanie się urządzenia;
 • Bateria zwiększ swoją objętość (efekt puchnięcia).

Zwłaszcza w ostatnim przypadku wymagana jest natychmiastowa reakcja, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do wybuchu akumulatora. Najlepiej od razu poszukać pomocy w specjalistycznym serwisie.

Zdecydowana większość tabletów dostępnych na rynku charakteryzuje się tym, że bateria wbudowana jest niejako na stałe. Ba, są nawet takie tablety (np. Lenovo), w których bateria stanowi zintegrowany element układu zasilania, zatem wymiana niesie ze sobą konieczność poważnej ingerencji technicznej w całość urządzenia.

Już samo otwarcie obudowy jest procesem trudnym i niebezpiecznym dla samego tabletu.

Stopień skomplikowania czynności, jaką jest wymiana baterii w tablecie, zilustrujmy opisem zestawu narzędzi, które należy mieć pod ręką:

 • Zestaw małych śrubokrętów;
 • Plastikowa szpatułka do otwierania zatrzasków;
 • Pincety;
 • Szczypce;
 • Nożyce boczne;
 • Taśma dwustronna;
 • Mała lutownica niskiego napięcia z cienką końcówką;
 • Lut;
 • Miernik napięcia;
 • Strumień.

Ktoś, kto dysponuje tym wszystkim na co dzień, z pewnością nie potrzebuje porady, jak wymienić baterię w tablecie.

Poszczególne składniki wyposażenia mogą się różnić, w zależności od modelu sprzętu. Na przykład w części tabletów baterie są mocowane za pomocą wkrętów samogwintujących, co nie zmienia faktu, iż większość producentów urządzeń z niższych półek cenowych stosuje taśmę dwustronną.

Powyższa lista powinna skłonić każdego, do samodzielnej oceny własnych umiejętności. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż biorąc pod uwagę cenę naszego tabletu oraz koszt usługi wymiany w profesjonalnym serwisie, znacznie bezpieczniej, prościej, szybciej i taniej będzie jednak udać się do fachowca w tej dziedzinie.

A co potem? Później czekają nas kolejne lata spędzone w towarzystwie sprawnego urządzenia. Warto? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Jeżeli masz problemy z baterią w swoim tablecie to koniecznie odwiedź nasz serwis tabletów w Warszawie.