aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Jak włączyć identyfikację dzwoniącego i ochronę przed spamem w systemie Android?

dzwonienie z telefonu na telefon

Połączenia spamowe mogą być bardzo denerwujące, wiele z nich ma na celu również oszukanie osoby, która znajduje się po drugiej stronie słuchawki. Ponieważ w ostatnich latach liczba telefonów od marketerów i różnego rodzaju oszustów znacznie wzrosła, warto uzbroić się w wiedzę, na temat tego, jak z nimi walczyć. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak włączyć identyfikację dzwoniącego i dzięki temu zapewnić sobie ochronę przed spamem.

Jak uchronić się przed spamem w systemie Android?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych aplikacji na Androida, które zapewniają ochronę przed spamem. Dzięki nim można otrzymać konkretne informacje na temat dzwoniących osób czy też firm oraz otrzymać ostrzeżenie o potencjalnym spamie.

W celu zwiększenia ochrony można skorzystać także z funkcji identyfikacji rozmówcy, która jest dostępna w ramach aplikacji Telefon Google. W wielu smartfonach jest ona domyślnie włączona.

Jak włączyć identyfikację rozmówcy?

Funkcja identyfikacji rozmówcy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą instalować kolejnej pamięciożernej aplikacji na telefon. Ochrona przed spamem jest zapewniona dzięki przesyłaniu informacji o połączeniach z telefonu do Google i następnie ich weryfikowaniu.

Ważne: funkcja identyfikacja rozmówcy pozwala na wymianę informacji pomiędzy telefonem i Google, nie ma to jednak wpływu na sposób wyświetlania numeru należącego do prywatnej osoby.

Jak sprawdzić, czy funkcja identyfikacji rozmówcy jest włączona?
W tym celu trzeba uruchomić aplikację Telefon Google (jest ona oznaczona ikoną przedstawiającą słuchawkę), kliknąć Więcej opcji (ikonka przedstawiająca trzy kropki, znajdująca się w prawej górnej części ekranu) i następnie wybrać Ustawienia. Kolejny krok to kliknięcie w zakładkę ID rozmówcy i spam.
identyfikacja dzwoniącego ochrona przed spamem screen1
identyfikacja dzwoniącego ochrona przed spamem screen2
Po wybraniu tej opcji możemy sprawdzić, czy funkcja identyfikacji rozmówcy i spamu jest włączona, możemy również uruchomić dodatkowy mechanizm zabezpieczający, który polega na filtrowaniu połączeń określonych jako spam.

Po aktywowaniu filtrowania połączeń określonych jako spam użytkownik w ogóle nie zobaczy powiadomień o nieodebranych połączeniach. Będą one jednak odfiltrowywane i przechowywane w historii połączeń, zatem będzie możliwe ich późniejsze sprawdzenie.

Skąd Google bierze dane do identyfikacji rozmówcy?

Usługa Google Identyfikacja rozmówcy ma dostęp do danych tych firm i placówek usługowych, które mają wizytówkę w Google (dawniej funkcja ta nazywała się Google Moja Firma). Utworzenie wizytówki Google jest całkowicie bezpłatne i, poza funkcją w postaci wyświetlania nazwy firmy podczas połączenia telefonicznego, niesie także szereg innych korzyści biznesowych. Google czerpie informacje również z różnych katalogów, np. spisu organizacji Ngo.pl. Jest to portal organizacji pozarządowych, który stanowi podstawowe źródło informacji o organizacjach pozarządowych działających w Polsce.

Czy identyfikacja dzwoniącego Google może zawieść?

Czasami może się zdarzyć, że usługa Google Identyfikacja rozmówcy nie zadziała prawidłowo. Możliwą przyczyną takiego błędu jest pobranie firmowego numeru telefonu z katalogu, w którym został on błędnie przypisany. Przykładowo, jeśli daną firmę obsługuje biuro rachunkowe i dane tego biura zostały podane w wizytówce na Ngo.pl, odbierającemu połączenie może wyświetlić się nie nazwa biura rachunkowego, ale firmy, którą to biuro rachunkowe obsługuje.

Inny możliwy powód błędnej identyfikacji rozmówcy to podanie w wizytówce Google numeru telefonu stacjonarnego, natomiast brak numeru telefonu komórkowego. W takiej sytuacji wyszukiwarka rozpoczyna dodatkowe poszukiwania danych i może je błędnie pobrać z ogólnodostępnych katalogów.

Co jeszcze można zrobić, żeby uchronić się przed spamem?

Aby uchronić się przed spamem, można skorzystać także z funkcji Wypowiadanie ID rozmówcy, udostępnionej w ramach aplikacji Telefon Google. Po jej włączeniu posiadacz telefonu może usłyszeć, kto dzwoni na jego urządzenie (aplikacja ogłasza na głos imię i nazwisko lub nazwę oraz numer rozmówcy). Aby uruchomić Wypowiadanie ID rozmówcy, należy uruchomić Telefon Google, kliknąć w trzy kropki znajdujące się w górnej prawej części ekranu (Więcej opcji) i Ustawienia.
identyfikacja dzwoniącego ochrona przed spamem screen3
identyfikacja dzwoniącego ochrona przed spamem screen4
Na samym dole, w zaawansowanych funkcjach znajduje się opcja Wypowiadanie ID rozmówcy, domyślnie jest tam ustawione Nigdy, ale można to zmienić.

Możliwe jest zaznaczenie, żeby ID rozmówcy było wypowiadane Zawsze lub tylko w przypadku korzystania z zestawu słuchawkowego.

Jaka aplikacja zapewni ochronę przed spamem?

Poza funkcją identyfikacji rozmówcy zapewnioną w ramach aplikacji Telefon Google, ochronę przed spamem mogą zapewnić także różne inne programy dostępne na rynku. Bardzo popularne są np.: Calls Blacklist, Callblock, Mr. Number, Odebrać telefon?, czy też Truecaller. Aplikacje blokujące połączenia spamowe są przydatne w sytuacji, gdy funkcja identyfikacji dzwoniącego zawodzi. Przed zainstalowaniem określonego programu warto sprawdzić opinie na jego temat, a także zweryfikować oceny innych użytkowników w sklepie Google Play.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z włączeniem identyfikacji dzwoniącego lub masz inny problem z telefonem, zapraszamy do naszego serwisu telefonów w Warszawie.