aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Odzyskiwanie danych ze smartfonów

naprawa telefonu serwis

Smartfony towarzyszą nam obecnie na każdym kroku, przeważnie służąc także jako przenośny magazyn prywatnych zdjęć, wiadomości i różnych danych. Awaria może jednak sprawić, że pliki przestaną być dostępne, na przykład z powodu awarii czy działań hakerów. Jak odzyskać dane na telefonie?

Co może prowadzić do utraty danych na telefonie?

Najczęstszym powodem są różnego rodzaju awarie. Jednym z wielu przykładów jest uszkodzenie gniazda ładowania – wyczerpana bateria uniemożliwi włączenie telefonu, przez co pliki będą niedostępne, choć nadal będą znajdować się w pamięci urządzenia. Dane mogą zostać usunięte także wskutek sytuacji takich jak utrata zasilania podczas kopiowania, edycji plików lub też podczas aktualizacji systemu. Źródłem tego problemu mogą być również fizyczne uszkodzenia – elektroniczne komponenty smartfonów są dość delikatne, przez co wstrząsy czy kontakt z wodą mogą powodować spore uszkodzenia.

Należy także zwrócić uwagę na zagrożenia związane z oprogramowaniem urządzenia. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci i odwiedzanie niesprawdzonych stron otwiera nasz telefon na ataki hakerów, którzy mogą zablokować dostęp do smartfona lub usunąć pliki. Dostęp do naszych danych w smartfonie możemy również utracić na skutek blokady telefonu przez operatora – zobacz usuwanie blokad telefonu.

Sytuacji prowadzących do utraty danych jest dość sporo – warto dowiedzieć się, co zrobić po wystąpieniu tego problemu.

Czy można odzyskać skasowane zdjęcia i SMS-y?

Odpowiedź na to pytanie zależy od szczegółów danej sytuacji, jednak w większości przypadków powinno być to możliwe. Po omyłkowym skasowaniu zdjęć można rozejrzeć się w folderze „Ostatnio usunięte”, o ile wybrana aplikacja do przeglądania plików oferuje taką funkcję. Proces odzyskiwania SMS-ów może być jednak nieco trudniejszy i wymagać skorzystania z zewnętrznego oprogramowania. W prostych sytuacjach sprawdzą się programy do samodzielnego odzyskiwania plików, które można znaleźć w Sklepie Play i App Store. Odzyskiwanie danych z telefonu nie jest sprawą łatwą i często jednak jedynym wyjściem będzie wizyta w serwisie telefonów, który ma dostęp do zaawansowanych, profesjonalnych narzędzi.

Jak wygląda odzyskiwanie danych z telefonu?

Chcąc odzyskać dane na smartfonie, możemy skorzystać z kilku różnych metod. Użytkownicy mają do dyspozycji rozwiązania wbudowane w system operacyjny, a także specjalne aplikacje czy oprogramowanie komputerowe. Czym charakteryzuje się każdy z tych sposobów?

Odzyskiwanie danych – iOS

Posiadacze smartfonów od Apple mogą skorzystać z aplikacji iCloud, aby przywrócić dane. Wymaga to jednak wcześniejszego wykonania kopii zapasowej – w tym celu wystarczy wejść w ustawienia i włączyć backup w iCloud. Szczegółowe instrukcje odzyskiwania są dostępne na stronie Apple.

Odzyskiwanie danych – Android

Mimo że sam Android nie ma wbudowanej funkcji kopii zapasowych, większość urządzeń z tym systemem ma fabrycznie zainstalowany zestaw aplikacji Google – w tym Dysk Google. Za jego pomocą można przeprowadzić proces backupu i odzyskiwania podobnie jak w przypadku iCloud. Warto także sprawdzić, czy producent danego urządzenia przygotował własne rozwiązania w tym zakresie.

Aplikacje na smartfona

To zazwyczaj pierwszy pomysł po utracie plików z telefonu. Wystarczy wpisać hasła typu „odzyskiwanie danych” w Sklepie Play lub App Store – istnieje sporo aplikacji, które mogą pomóc w takiej sytuacji.

Oprogramowanie wymagające połączenia telefonu z komputerem

To odpowiednie rozwiązanie, gdy całkowicie straciliśmy dostęp do smartfona. Również korzystając z komputera, możemy postawić na szereg różnych propozycji – dobrym pomysłem będzie dokładne zapoznanie się z rankingami i recenzjami tego typu oprogramowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Odzyskiwanie danych z dysków, kart pamięci i pendrive