aleja St Zjednoczonych 69, 04-028 Warszawa "Grzybki"
Potrzebujesz serwisu?

Ostatnie wpisy na blogu

Odzyskiwanie danych ze smartfonów

naprawa telefonu serwis

Smartfony towarzyszą nam obecnie na każdym kroku, przeważnie służąc także jako przenośny magazyn prywatnych zdjęć, wiadomości i różnych danych. Awaria może jednak sprawić, że pliki przestaną być dostępne, na przykład z powodu awarii czy działań hakerów. Jak odzyskać dane na telefonie?

Co może prowadzić do utraty danych na telefonie?

Najczęstszym powodem są różnego rodzaju awarie. Jednym z wielu przykładów jest uszkodzenie gniazda ładowania – wyczerpana bateria uniemożliwi włączenie telefonu, przez co pliki będą niedostępne, choć nadal będą znajdować się w pamięci urządzenia. Dane mogą zostać usunięte także wskutek sytuacji takich jak utrata zasilania podczas kopiowania, edycji plików lub też podczas aktualizacji systemu. Źródłem tego problemu mogą być również fizyczne uszkodzenia – elektroniczne komponenty smartfonów są dość delikatne, przez co wstrząsy czy kontakt z wodą mogą powodować spore uszkodzenia.

Należy także zwrócić uwagę na zagrożenia związane z oprogramowaniem urządzenia. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci i odwiedzanie niesprawdzonych stron otwiera nasz telefon na ataki hakerów, którzy mogą zablokować dostęp do smartfona lub usunąć pliki. Dostęp do naszych danych w smartfonie możemy również utracić na skutek blokady telefonu przez operatora – zobacz usuwanie blokad telefonu.

Sytuacji prowadzących do utraty danych jest dość sporo – warto dowiedzieć się, co zrobić po wystąpieniu tego problemu.

Czy można odzyskać skasowane zdjęcia i SMS-y?

Odpowiedź na to pytanie zależy od szczegółów danej sytuacji, jednak w większości przypadków powinno być to możliwe. Po omyłkowym skasowaniu zdjęć można rozejrzeć się w folderze „Ostatnio usunięte”, o ile wybrana aplikacja do przeglądania plików oferuje taką funkcję. Proces odzyskiwania SMS-ów może być jednak nieco trudniejszy i wymagać skorzystania z zewnętrznego oprogramowania. W prostych sytuacjach sprawdzą się programy do samodzielnego odzyskiwania plików, które można znaleźć w Sklepie Play i App Store. Odzyskiwanie danych z telefonu nie jest sprawą łatwą i często jednak jedynym wyjściem będzie wizyta w serwisie telefonów, który ma dostęp do zaawansowanych, profesjonalnych narzędzi.

Jak wygląda odzyskiwanie danych z telefonu?

Chcąc odzyskać dane na smartfonie, możemy skorzystać z kilku różnych metod. Użytkownicy mają do dyspozycji rozwiązania wbudowane w system operacyjny, a także specjalne aplikacje czy oprogramowanie komputerowe. Czym charakteryzuje się każdy z tych sposobów?

Odzyskiwanie danych – iOS

Posiadacze smartfonów od Apple mogą skorzystać z aplikacji iCloud, aby przywrócić dane. Wymaga to jednak wcześniejszego wykonania kopii zapasowej – w tym celu wystarczy wejść w ustawienia i włączyć backup w iCloud. Szczegółowe instrukcje odzyskiwania są dostępne na stronie Apple.

Odzyskiwanie danych – Android

Mimo że sam Android nie ma wbudowanej funkcji kopii zapasowych, większość urządzeń z tym systemem ma fabrycznie zainstalowany zestaw aplikacji Google – w tym Dysk Google. Za jego pomocą można przeprowadzić proces backupu i odzyskiwania podobnie jak w przypadku iCloud. Warto także sprawdzić, czy producent danego urządzenia przygotował własne rozwiązania w tym zakresie.

Aplikacje na smartfona

To zazwyczaj pierwszy pomysł po utracie plików z telefonu. Wystarczy wpisać hasła typu „odzyskiwanie danych” w Sklepie Play lub App Store – istnieje sporo aplikacji, które mogą pomóc w takiej sytuacji.

Oprogramowanie wymagające połączenia telefonu z komputerem

To odpowiednie rozwiązanie, gdy całkowicie straciliśmy dostęp do smartfona. Również korzystając z komputera, możemy postawić na szereg różnych propozycji – dobrym pomysłem będzie dokładne zapoznanie się z rankingami i recenzjami tego typu oprogramowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Odzyskiwanie danych z dysków, kart pamięci i pendrive